Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Onlar ve ‘biz’

Posted by HacıAta 11 Haziran 2010

Türkçe Olimpiyatları bir rüzgâr gibi geçti. ‘120 ülkeden gelen 750 çocuk şarkı türkü söyledi, biz de eğlendik. Bazen de okudukları duygulu şiirlerle gözyaşı döktük.’ yaklaşımı olayı tam kavrayamadığımızı gösterir. Evet, bunlar da oldu.

Kolbastıya tempo tuttuk, Afgan kızın ‘Anne’ şiirine Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’la birlikte ağladık. Ama hepsinden önemlisi bu çocuklar bir ayna oldu ve bizi bize gösterdi. Söylenen türküleri ilk defa duyan da vardı, unuttuğu melodiyi hatırlayan da. Erdem Bayazıt’ı en son cenaze töreninden hatırlayanlar, ‘vatanına dair’ dizeleriyle ona rahmet gönderdi. Folklor yarışmasında birinci olan Giresun oyunlarını bizim gibi ilk defa seyredenler çoktur. Moldovalı çocuklar Giresunlular kadar, belki daha güzel oynadılar.

Bize dair şeyleri hatırlatmanın yanında günlük meşgale içinde bir araya gelemeyenleri toplayıp ‘biz’ yaptılar. Siyasetten spora, sanattan akademik camiaya kadar yan yana görmeye alışık olmadığımız simalar, aynı salonda toplandı. Çocukların saf ve duru samimiyetiydi, hepimizi çeken güç. Emel Sayın’la Serdar Ortaç ne kadar güzel bir ikili oluşturdu. Her partiden siyasetçi aynı anda alkışladı, aynı bölümde gözyaşı döktü. Türk medyasını yöneten neredeyse bütün isimler, ‘biz’ tablosunun göze gelen parçalarıydı. Fatih Altaylı’dan Hasan Karakaya’ya, Nuh Albayrak’tan Akif Beki’ye, Enis Berberoğlu’na kadar bütün yelpaze oradaydı. Mustafa Çelik şiirler okunurken gözyaşlarını saklamakta bir hayli zorlanırken İsmail Küçükkaya türkülere bol bol eşlik etti. Fuat Uğur ve Can Ataklı da salondaydı. Ekrem Dumanlı, Mehmet Kamış, Abdülhamit Bilici, Bülent Keneş, Mustafa Ünal da Zaman Grubundan katılanlar arasındaydı. Yusuf Ziya Cömert daha önce izlediği için ekiplerle ilgili ön bilgileri paylaşıyordu. Salonda sadece medyanın oturduğu bölümün fotoğrafı bile olimpiyatın amacını ve gücünü ifadeye yetiyordu. Tribünleri ise tasvir etmek pek mümkün değil. Hele öğretmenlerin ve öğrenci yakınlarının oturduğu kısım; rengarenk bayraklarla yeni bir dünyanın kuruluşunu müjdeliyordu. Tıpkı olimpiyatın resmî şarkısında söylendiği gibi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: