Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Türkiye ile ticaretimiz okullar sayesinde başladı

Posted by HacıAta 24 Ocak 2013

TUSKON’un düzenlediği Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu’nda konuşan Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, Türk okullarının, ülkesindeki iş dünyasına kalifiye eleman sağladığını söyledi. Mahama, işadamlarını yatırıma ve yeni okullar açmaya davet etti.

Türk müteşebbisler tarafından dünyanın dört bir yanında açılan okullar, bu ülkelerle ticari ilişkilerin başlaması ve gelişmesine vesile oluyor. Bunlardan biri de Batı Afrika ülkelerinden Gana. Ülkesinde eğitim faaliyetinde bulunan Türk müteşebbislere teşekkür eden Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, “Bu, okul yapmanın ötesinde ülkeler arasındaki iletişimi artırıyor. Gana ile Türkiye arasındaki köprü, ticaret başlamadan önce Türk okullarının gelmesiyle atılmıştı.” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu dün yapıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Hannah Tetteh ile çok sayıda işadamının katıldığı forumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Mahama, okulların ülkedeki iş dünyasına da kalifiye eleman sağladığını dile getirerek, Türkiye’ye yeni okullar yapma çağrısında bulundu. Eğitim ile başlayan iki ülke arasındaki ilişkilerin bugün çok iyi boyutlara vardığını vurgulayan Mahama, “Türk Hava Yolları, Gana’ya sefer başlattığında uçakların nasıl dolacağını merak etmiştim. Ama gelirken gördüm ki uçak tamamen dolu. Hatta bazı işadamları başka firmalarla gelmek zorunda kaldı. İki ülke arasındaki ilişkilerin boyutunu gösteren bu manzarada Galaxy Türk Okulları’nın büyük payı var.” şeklinde konuştu. Gana’nın bağımsızlığını kazanmadan önce iş ilişkilerinin kolonilere bağlı olduğuna işaret eden Mahama, “Ama artık bağımsız bir ülkenin işadamları olarak yeni ortaklar arıyoruz.” ifadesini kullandı. John Dramani Mahama, üç yüz milyon nüfus ve 700 milyar dolarlık bir pazara sahip Afrika’ya enerji ihracatı için Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. Küresel krizden sonra Afrikalı işadamlarının Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkelerle yeni ortaklıklar yapmak istediklerini vurgulayan Mahama, “Bizim için Türkiye bu süreçte öne çıkan ülkelerden biri.” dedi. Mahama, ülkesinin adeta yeniden yapılandığını ve yol, konut inşaatı, sağlık, enerji, altın çıkarma işlemi gibi her alanda yatırımın planlandığını ifade etti. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ise Türk Eximbank’ın Gana’da yapılacak yatırımlar için ayrı bir portföy açtığını duyurdu. Gana’da 80 Türk firmasının 60 milyon dolarlık yatırımı bulunduğuna işaret eden Çağlayan, “Gana ile aramızdaki ticaret rakamı 2010 yılında 290 milyon dolar iken, 2012 yılında bu rakam 550 milyon dolara çıktı. 2 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ticareti 1 milyar dolara çıkaracağız.” dedi. Çağlayan, Afrika’daki Türk okullarında hizmet veren herkesin hizmetinde olacağını ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu okullar, Türkiye’nin Afrika’yı sömüren Batılılardan farklı bir anlayış içinde olduğunu gösterdi. Onlar Afrika’ya bakınca sadece yer altı kaynaklarını görüyor. Biz ise tüm yaratılanı Yaratan’dan dolayı seviyoruz ve insanları görüyoruz. İnsanları ırkına, rengine, dinine bakmaksızın seviyoruz. Hükümetimizin anlayışı da bu doğrultudadır.”

Gana’nın Batı Afrika’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral de konuşmasında, her yıl yüzde 8 büyüme hedefi açıklayan Gana’nın Türk iş dünyası için fırsatlar ülkesi olduğuna dikkat çekti. Türk işadamlarının telekomünikasyon, alt ve üstyapı çalışmaları, enerji ve tarım gibi alanlarda önemli yatırımlar yapabileceklerini kaydeden Meral, sadece konut sektöründe 1,5 milyon açık olduğunu söyledi.

Gana’ya yatırım yapmak için Türk ortak arıyorlar

Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu çerçevesinde konuk ülke işadamları, Türk müteşebbislerle iş görüşmeleri yaptı. Afrika’nın pek çok ülkesinde yatırımları bulunan Ganalı dev şirketler grubu Josbong’un CEO Yardımcısı David Nana Yaw Asare, Gana’da inşa edecekleri toplam 500 milyon dolarlık iki proje için Türklerle ortaklık yapmak istediklerini söyledi. Bunlardan ilkinin hükümet tarafından da çok önemli kabul edilen enerji santrali olduğunu belirten Asare, “Gana’da hâlâ çok büyük bir konut açığı var. Bu nedenle 2. projemiz 580 konutluk bir konut projesi olacak. Türk firmaları inşaat alanında büyük bilgi birikimine sahip. Bu projeleri tamamladıktan sonra ortaklığımızı Türkiye’deki projelere de taşıyabiliriz.” dedi. Ganalı inşaat firması Jubeg Enterprise’ın CEO’su Justice Affum da, Türkiye’de inşaat sektörüne girmek için ortaklar aradıklarını söyledi. Ofis ve otel projesi için Türk firmalarla görüştüklerini kaydeden Affum, “Ankara’da 5 milyon dolarlık ofis projesi ve İstanbul’da 2,5 milyon dolarlık otel projesini Türklerle hayata geçirmeyi düşünüyoruz. 2-3 ay sonra tekrar görüşüp netleştireceğiz.” bilgisini verdi. Gana İnşaatçılar Derneği başkanı olan, iç tasarım şirketi WDP Ltd.’nin sahibi Michael Mahama, Türkiye’ye ilk kez geldiğini belirterek, “TUSKON aracılığıyla Türk işadamlarıyla buluşmak için buradayız. Evin iç tasarımında kullanılan inşaat malzemeleri almak için görüşmeler gerçekleştiriyorum.” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: