Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Washington’da Türkiye rüzgarı

Posted by HacıAta 14 Mart 2013

ABD’deki Türklerin en büyük sivil çatı örgütü TAA ile TUSKON’un organize ettiği Türki-Amerikan Kongresi, Türkiye ve Orta Asya cumhuriyetlerini Washington’da bir araya getirdi. Açılış galasına birçok ülkeden milletvekili, büyükelçi, iş ve siyaset dünyasından yaklaşık 400 kadar seçkin davetli katıldı.

ABD’de 6 federasyon ile 200’ün üzerinde Türk sivil toplum kuruluşunu temsil eden çatı örgütü Türki Amerikan Birliği’nin (TAA) Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON’la ortaklaşa düzenlediği üçüncü yıllık kurultay, Washington’da ‘Türki’ hava estirdi. Şehri, Virginia eyaletinden ayıran Potomac nehri üzerinde Odyssey adlı gemide önceki akşam yapılan açılış galasına aralarında ABD, Türkiye ve Türki cumhuriyetlerden milletvekilleri, büyükelçiler ve belediye başkanlarının da bulunduğu seçkin davetliler katıldı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ile TAA Başkanı Dr. Faruk Taban’ın açılış sunumu ile başlayan galada konuşan Teksas Milletvekili Sheila Jackson Lee, ABD ile Türki cumhuriyetler arasında işbirliğinin önemine dikkat çekti. Kurultayın bu yılki temalarından olan enerji konusuna değinen Lee, bu toplantıyı ABD Kongresi Senatörleri ve Temsilciler Meclisi üyelerine tanıtacağını ifade etti. “Burada dostluk elini uzatmak için bulunuyorum.” diyen Lee, “Sizinle enerji politikalarında ortak çalışmaya odaklanacağız. Bu çalışma sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada, bu birliğin parçası olan arkadaşlarımızla ve Türki cumhuriyetlerde geçerli olacak.” şeklinde konuştu. Lee, ABD’nin Türki cumhuriyetler ile olan ilişkilerinden gurur duyan birçok Kongre üyesi olduğunu da sözlerine ekledi. Galada söz alan Alabama Milletvekili Mo Brooks ise TAA üye derneklerinden birinin davetiyle Türkiye’ye yaptığı seyahat sayesinde Türkiye’yi ve Türk insanını ‘daha iyi anlama’ fırsatı bulduğunu ifade etti. “Türkiye’de olmak bana çok şey kazandırdı.” diyen Brooks, Türkiye ve ABD arasında ticaret ilişkileri kadar Ortadoğu’da barışın sağlanması adına da ortak çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Etkinliğe katılmak üzere Türkiye’den gelen yedi kişilik CHP heyeti adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, giderek artan rekabet ortamında Türki cumhuriyetlerdeki dostlarla dünyanın birçok bölgesinde dayanışma içinde hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. TAA’nin çalışmalarının önümüzdeki süreçte dünya rekabetinde hak ettiğimiz noktaya ulaşmada ‘önemli katkısı’ olacağına inandığını söyledi. Kurultaya katılan 8 AK Parti milletvekilini temsilen konuşan İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar da ABD’deki Türklerin en büyük sivil çatı örgütü TAA’dan övgüyle bahsetti. TAA’nın şu ana kadar yaptıkları ile başarısını kanıtladığını belirten Çonkar, Türk dünyası ve ABD ilişkileri hakkında önemli konuların tartışıldığı kongrenin taraflar arasındaki ilişkinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye’nin bölgesinde bir güç olmak hasebiyle ABD ile yapacağı daha çok şey olduğunun altını çizerken, “Bu ilişki zaruri. Türkiye ABD için ve ABD Türkiye için vazgeçilemez. Bu ilişki istikrar, barış ve bölgemizdeki sükunet için önemli.” şeklinde konuştu. Merkezi Washington’da bulunan TAA’nın çalışmalarından da övgüyle bahseden Tan, “TAA Türki cumhuriyetler arasındaki en önemli, seçkin ve prestijli sivil kuruluşlardan. Sadece 3 yıl önce çok enerjik bir grup tarafından kuruldular. Bu büyük ülkede toplumun her kesimine başarıyla ulaştılar.” ifadelerini kullandı. Yapılan çalışmalarda gösterilen fedakârlığa vurgu yapan Büyükelçi, “Biz yaptığımız işlerden dolayı para alıyoruz. Ama burada birçok TAA çalışanı ve üyesi şu ana kadar yaptıkları çalışmaları herhangi bir ücret almadan karşılıksız yapıyor.” dedi. Yemeğe Türkiye’den AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ABD’nin Uluslararası Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Suzan Cook’un da aralarında yer aldığı Türki cumhuriyetlerinden ve ABD’den yaklaşık 400 davetli katıldı.

Washington’daki JW Marriott Oteli’nde üçüncüsü düzenlenen kongre Türk dünyası ile ABD arasındaki siyasi, sosyal ve ekonomik bağların güçlendirilmesine yönelik oturum ve etkinliklere sahne oldu. Akademik organizasyonunu Rethink Enstitüsü’nün yaptı. Bu yılki teması, “enerji, ticaret ve kalkınma” olarak belirlenen kongrede, Türkiye ve Türki cumhuriyetler ile ABD arasındaki mevcut ortaklığın geliştirilmesi, ekonomik işbirliğinin artırılması, Türk ve Amerikan firmaları arasında uzun vadeli girişimleri destekleyecek yeni fırsatların ortaya çıkarılması üzerine odaklanıldı.

‘Atatürk’ün hayali gerçek oluyor’

Türki Amerikan Birliği’nin kurultay etkinliklerine Türki devletlerden katılan büyükelçilerin ve heyetlerin heyecanı dikkat çekti. Açılış galasında Atatürk’ün Türki milletleri bir araya getirme ve birlikte ortak hareket etmenin hayalini kurduğunu hatırlatan Kırgızistan Yüksek Şûrası Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kanybek Imanaliyev, yapılan bu çalışmaların gelecek adına umut verici olduğunu kaydederek, “O günler geliyor.” şeklinde konuştu. Kanybek, “Biz birlik olursak, biz güçlü olursak, 21. yüzyılın Türk yüzyılı olacağını düşünüyorum.” dedi. Azerbaycan’ın Washington Büyükelçisi Elin Süleymanov da, “Biz bir millet iki devlettik, şimdi bir millet çoklu devlet olsun.” temennisinde bulundu. Kazakistan’ın Washington Büyükelçisi Kairat Umarow, “Burada hepimiz dostluk ve işbirliği için aynı gemideyiz.” şeklinde konuşurken, Kırgızistan Büyükelçisi Muktar Djumaliev, TAA’nin ABD’deki Türki diasporaları bir araya getirmesinden memnuniyetini ifade etti. Tacikistan büyükelçiliğinden bir müsteşar da organizasyondan dolayı şükran ve memnuniyetlerini iletti. TAA kurultayı, Washington’da Türkiye, Orta Asya ve Kafkas devletlerini ve halklarını bir araya getiren en kapsamlı sivil toplum inisiyatifi olma özelliğini taşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: