Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Kozan’da 1. Türkçe Şöleni coşkusu yaşandı

Posted by HacıAta 28 Mart 2013

Adana’nın Kozan ilçesinde 1. Türkçe Şöleni etkinlikler kapsamında Kozan’a gelen ve aralarında Kırgızistan, Kenya ve Ugandalı öğrencilerin de bulunduğu grup söyledikleri Türkçe şarkılarla gönülleri mest etti.
Kozan Belediyesi, Kozan Girişimci İş Adamları Derneği, Işık Dershaneleri ve Kozan Özel Burç Okulları’nın birlikte gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında Türk okullarında okuyan 38 öğrenci davetli olarak geldikleri Kozan’da yoğun ilgi ile karşılandı. Öğrenciler şölen öncesi Kozan protokolünü ziyaret etti. Kozan İsmet Atlı Şehir Stadyumu’nda gerçekleşen Birinci Türkçe Şöleni saygı duruşu, Türkiye ve Kırgızistan milli marşlarının okunması ile başladı. On bini aşkın kişinin izlediği programın açılış konuşmasını yapan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, “Türkçe her zaman aşkın, sevdanın dili oldu. Türkçe her zaman hoşgörünün ve barışın dili oldu. Türkçe çok geniş bir coğrafyandan kazandığı kelimeler ile çok büyük bir dili kucakladı. Bir sevgi medeniyetinin lisanı oldu. Sizler bu programlarla Türkiye’nin birçok il ve ilçesine kardeşlik mesajını ilettiniz. Bizim için önemli olan barıştır, kardeşliktir. İşte Türkçe böyle bir medeniyetin dilidir. Bu okullarda yetişen öğrenciler ilerde kendi ülkelerinin önemli kademelerinde görev alacak ve Türkiye ile kurulacak olan dostluk köprülerinde büyük rol alacaklardır.” diye konuştu.
Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili de, “Dünyada onlarca ülkede yüzlerce Türk Okulu açan ve ülkemizin bu ülkelerle gelecekte köprü görevi yapacak olan gençlerimizi tebrik ediyor, bu hizmete vesile olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.
Programın son sözünü alan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, büyük bir medeniyet projesi olan Türk okullarının kurulmasında yaygılaşmasında etkin bir şekilde eğitim ve öğretime devam etmesinde emeği gecen bütün zevata şükranlarını her vesile ile ifade ettiğini söyledi. Coş, bunun bir milli görev olduğunu ifade etti. Vali Coş, “Türk okullarının hayata geçirilmesinde ve hizmet vermesinde öncülük eden, önderlik eden büyük şahsiyetten başlayarak büyük fedakârlıklar içerisinde çalışan öğretmenlere ve onların bu hizmetleri yapabilmesi için Türkiye’den oraya desteklerini esirgemeyen hayırseverlere kadar herkese en kalbi şükranlarımızı teşekkürlerimizi minnet hislerimizi ifade ediyoruz. Türk okulları dünyanın her tarafında bir büyük medeniyet projesinin eseri olarak, istikbal ve inkılâbı içerisinde en gür sedanın inancımızın sedası olması için faaliyet göstermekte ve sadece Türkiye’nin tanınmasına, Türkçenin öğretilmesine değil, aynı zamanda dünyada barış, dostluk, kardeşlik gibi insani değerlerin yücelmesine ve yaygınlaşmasın a hizmetlerde bulunulmaktadır.” dedi.

Kozan’a gelen gençlerin Türkçeye, Türk kültürüne ve müziğine ne kadar aşık olduklarını gördüklerini ifade eden Coş, şunları söyledi: “Tabi Türkçe okulları sadece Türkçe öğretmiyor, milletini, memleketini seven, milli ve manevi değerlere önem veren öğrenciler yetiştiriyorlar. Bu büyük projeye katkısı olan kurulmasında, yaygınlaşmasında etkin bir şekilde eğitim öğretime devam etmesinde emeği geçen bütün muhterem zevata şükranlarını en iyi şekilde idrak etmesi etkin bir görevidir.”
Koza, Kanal A ve Nurs Tv’den de canlı olarak yayınlanan program Kırgızistan, Kenya ve Uganda’dan gelen öğrencilerin Türkçe ve Kırgızca okumuş oldukları şiir, türkü, oyun havaları ve skeçleri ile devam etti.
Program emeği geçen kurum, kuruluş ve sponsorlara plaketleri Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili ve Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan tarafından verildi.
Konser sonrası öğrenciler protokole Kırgızistan’a özgü kalpak vererek, konseri yeni bir dünya şarkısı ile tamamladılar.
Kırgızistan, Kenya ve Uganda’dan gelen öğrencilerin vermiş oldukları konsere çevre ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: