Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Orta Afrikada veliler, Türk öğretmenlere su ve gıda ulaştırdı

Posted by HacıAta 28 Mart 2013

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde isyancıların başkent Bangui’nin kontrolünü ele geçirmesiyle yaşanan darbe ile ülke sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Su ve elektriklerin kesik olduğu şehirdeki Türklerin imdadına, bu ülkedeki okulların velileri yetişti. Türk okulları öğrencilerinin velileri, öğretmenlere su ve gıda ulaştırdı.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde önceki gün yönetimin Seleka grubu tarafından ele geçirilmesinin ardından ülkede durum giderek sakinleşiyor. Başkent Bangui’deki durum ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na bilgi veren bu ülkedeki bir Türk vatandaşı, artık şehirde suların yeniden akmaya başladığını ve elektriklerin de yarın verilmeye başlanacağı ifade etti.

Bu arada şehirde bulunan 38 Türk vatandaşının yardımına, buradaki Türk okullarının velileri yetişti. Elektriklerin olmadığı ve bundan dolayı telefonların da çalışmadığı şehirde, öğrenci velileri Türk öğretmenleri unutmayarak onlara su ve gıda ulaştırdı. Velilerin yardımından dolayı çok müteşekkir olan Türk öğretmenler ise olayı “Afrika insanının Türk insanına olan sevgisinin meyvesi” olarak adlandırdı.

Şehirdeki Türk okulları, Türkiye’nin Kinşasa Büyükelçisi Bekir Uysal’ın girişimleri sonucu isyancıların şehri ele geçirdiği gün Orta Afrika Çokuluslu Gücü (FOMAC) tarafından koruma altına alınmıştı. Türk okullarının korumasının Çad askerleri üstlenmişti.

TÜRK ÖĞRENCİLER, BİR AN ÖNCE EĞİTİME DEVAM ETMEK İSTİYOR

Öte yandan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 8 Türk öğrenci üniversitelerde eğitim görüyor. Ülkede bir an önce hükümetin kurularak üniversitelerin açılmasını dileyen Türk öğrenciler, eğitimlerine devam etmek istiyor.

Daha önce de Orta Afrika Cumhuriyeti’nde üniversitelerden mezun olan 3 Türk öğrenci şu an biri eğitim gördüğü ülkede, biri Gabon’da biri de Burkina Faso’da öğretmen olarak hizmet veriyor.

Orta Afrika’da 8′i çocuk, 7′si kadın toplam 38 Türk vatandaşı bulunuyor. Türk elçiliğinin olmadığı ülkede 2004′ten bu yana ve tamamı başkentte olmak üzere 4 Türk okulu faaliyet gösteriyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde isyancı Seleka grubu önceki gün başkent Bangui’nin kontrolünü ele geçirirken, Devlet Başkanı Francois Bozize ülkeden kaçmıştı. Seleka lideri Michel Djotodia, ülkede düzeni sağlamak ve hükümet kurma çalışmalarına başladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: