Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

TUSKON’un çok uzak coğrafyalara dahi bir şekilde ulaştığını görmekten onur duyduğunu ifade etti

Posted by HacıAta 08 Nisan 2013

Bakan Yazıcı, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, TUSKON’un çok uzak coğrafyalara dahi bir şekilde ulaştığını görmekten onur duyduğunu ifade etti.
TUSKON’un Dış Ticaret Köprüleri’nin, sivil toplum kuruluşlarının yeni iş imkanları oluşturulmasına katkısı bakımından çok iyi bir örnek teşkil ettiğini ve bunun adının aslında “ekonomi diplomasisi” olduğunu söyleyen Yazıcı, TUSKON üyelerinin, 12. yüzyıl Anadolu’sunda Ahilik teşkilatını kuran Ahi Evran Veli’nin bugünkü temsilcileri olduğunu dile getirdi.
Yazıcı, “Bizler geçmişimizden ilham alarak geleceği inşa etme kararlılığındayız. Gittiği yerde hoş bir sada bırakma anlayışı bize ecdadımızdan kalan çok güzel bir mirastır. Dünyada bugün hüküm süren maddiyat odaklı ekonomik sistem, insanı insan olarak değil, sadece bir tüketici olarak gören bir anlayışı dayatıyor. Biz ise hayırda birbiriyle yarışan bir medeniyetin mensuplarıyız. Biz, ekonomi ile ahlakı birbirinden ayıran değil, ekonominin temeline ahlakı koymuş bir medeniyetin mensuplarıyız” diye konuştu.
İbn-i Haldun’un “Su nasıl suya benzerse, bir milletin geçmişi de geleceğine öyle benzer” sözünü aktaran Yazıcı, “Biz dün olduğu gibi bugün de barışı temsil eden bir milletiz. Türkiye bugün bulunduğu coğrafyaya güvenlik ve istikrar ihraç eden bir ülkedir. Türkiye, artık bölgesine refah sunan bir ülke olma yolundadır. Bölge ülkelerinde girişimci orta sınıfın yükselmesinin yolu, bizim iş adamlarımızla kuracakları ortaklıklar vasıtasıyla olacaktır. Türkiye, mazlumun fakirin ihtiyaç sahibinin elinden tutan bir ülkedir. Örneğin, İsrail Cumhurbaşkanı en son yaşanan özür dileme hadisesinden sonra ‘Türklerle dost olmak için 1000 tane sebep sayabilirim. 15. yüzyıldan beri Yahudiler ne zaman sıkıntıya düşse Türkler bizim yanımızda olmuştur’ diyor. Biz bu geçmişimizle gurur duyuyoruz” değerlendirmesini yaptı.
Dünyada adaletsiz bir gelir dağılımı tablosu hakim olduğuna dikkati çeken Yazıcı, dünya ekonomisinin öncelikli probleminin, adaletli bir ekonomik yapının bulunmaması olduğunu, bu nedenle üretirken de tüketirken de dünyadaki tüm dengeleri dikkate almak gerektiğini söyledi.

“Kolay Ticaret Büyük Türkiye projesi, 900 milyon lira tasarruf sağlayacak”-
TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ise Bakan Yazıcı’nın iş dünyasının işleyişini yakından takip ettiğini, devrim mahiyetindeki uygulamalara imza atarak Türk iş dünyasını 21. yüzyıla hazırladığını dile getirdi.
Türk iş dünyasının 500 milyar dolarlık ihracat hedefine kilitlendiğine dikkati çeken Meral, “Bu noktada rekabette önlerine çıkan tüm engellerin bertaraf edilmesi gerekiyor. Bunlar arasında önemli bir aşama da gümrükleme aşaması. Burada her yıl 400 milyar dolarlık ürün gümrüklerden giriyor ve çıkıyor. Bu noktadaki tüm aşamalarda verim artırmaya ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.
Bu kapsamda Bakan Yazıcı’nın “Kolay Ticaret Büyük Türkiye” başlıklı önemli bir projeyi hayata geçirdiğini hatırlatan Meral, ”Bu projede en büyük amaç, gümrükleme işlemlerinin kısa sürelerde ve üreticinin, tüccarın mekanında yapılarak zamandan ve maliyetten tasarruf yapılması. Bu proje, gümrükleme işlemlerinde 900 milyon lira civarında tasarruf sağlayacak. Bu da iş dünyasının kazancı olacak ve tüketiciye daha düşük maliyetle ürünlerin ulaşmasını sağlayacak” değerlendirilmesinde bulundu.
Konuşmaların ardından Rızanur Meral, Bakan Yazıcı’ya plaket takdim etti. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: