Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Süleyman Sargın Bey ile yapılan röportaj

Posted by HacıAta 09 Nisan 2013

“Gönlünü, ruhunu dinlendirmek isteyen insanlara bir sığınak olmak niyetindeyiz.” Irmak TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sargın, yola çıkış gayelerini bir cümleyle açıklıyor. Reyting kaygısının uzağında, kavgasız gürültüsüz bir yayıncılık yapacaklarını söylüyor: “Bu televizyonun iddiası yok. Hiçbir zaman da olmayacak. Ama hedefinde Allah’ın (cc) rızası, Resûlü’nün (sas) hoşnutluğu var.”

Her şeyin kendini görsellikle ifade ettiği bir çağda yaşıyoruz. Evlerimizin başköşesinde televizyonlar, bilgisayarlar, iPadler… Ve ömür akıp gidiyor. Mahmud Hüdai Hazretleri’nin ifadesiyle “Günler gelip geçmedeler/Kuşlar gibi uçmadalar” Bu akışta medya özelikle de televizyon gönlümüzün, zihnimizin şekillenmesinde büyük rol oynuyor. Kavga, şiddet, cinsellik ölçüsüzce evlerimize giriyor, bakışları bulandırıyor, kalpleri kirletiyor. Bu yayınların çoğunda insanın mânâya bakan yönü unutuluyor. Irmak TV, dinî yayın içeriğiyle alternatif bir kanal olarak geçen hafta izleyiciye ‘merhaba’ dedi. Yayın akışını Müslümanın 24 saatine göre ayarlayan ve beş vakit namaza göre planlayan kanal, namaz, zikir ve şükür ekseninde programlarıyla evlere konuk olmaya başladı.

Biz de Irmak’ın hikâyesini dinlemek üzere Süleyman Sargın’la buluştuk. Feza Gazetecilik bünyesinde kurulan televizyonun yaklaşık 80 kişilik kadrosu var. Yayın Yönetmeni Süleyman Sargın, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi’nde tasavvuf üzerine doktora yapıyor. Fethullah Gülen Hocaefendi’den dört yıl ders almış. 8 yıldır da Hocaefendi’nin sohbetlerinden derlenen ve Zaman Gazetesi’nde her hafta yayımlanan Kürsü sayfasının editörlüğünü yapıyor. Zaman’ın Cuma ekinde haftalık yazılar kaleme alıyor. Ayrıca Cihan Radyo’yu yönetiyor.

Sohbetimiz Cihan Radyo ile başlıyor çünkü bu televizyona giden yolun ilk adımında radyo var. Sargın radyonun nasıl doğduğunu anlatırken sözü Fethullah Gülen Hocaefendi’ye getiriyor. “Elli seneyi aşkın bir zamandan beri bize hakikatleri anlatan ve yankısı yüreklerimizde duyulan bir ses var. O ses sayesinde İman ve Kur’an hakikatleri milyonların sinelerine nakış nakış işlendi. Allah Resûlü’nü o sesle tanıdık. Sahabe sevgisini, ecdada hürmeti o ses yerleştirdi kalblerimize. O sesin sahibi yılmadan yorulmadan senelerce Anadolu’nun dört bir köşesini dolaştı. Hakka, hakikate tercüman oldu. O her gün yepyeni soluklarla bamtelimize dokunmaya devam ederken bize düşen, o sesi her yere ulaştırmak ve herkese duyurmaktı. Bunun için Radyo Cihan doğdu; hiçbir iddiası olmadan ve hiçbir ticari maksat gütmeden. ‘Bu sesi herkes duymalı’ sloganını bir dua cümlesi olarak benimsedi ve düştü yollara.”

2011 yılında radyo yayına başlayan Cihan kısa sürede büyük teveccühe mazhar oluyor. Sargın bu ilgi alakayı, “Her gün yüzlerce telefon, mektup ve e-mail yağdı radyonun merkezine. Dualar, teşekkürler gözyaşlarına karıştı.” diye anlatıyor. Zamanla radyoya “Bunun niçin bir televizyon versiyonu yapılmıyor?” diye talepler gelmeye başlamış. Benzer talepler Anadolu’nun dört bir yanından Fethullah Gülen Hocaefendi’ye de ulaşmış. Sargın, bundan aldığı cesaretle 2012 başlarında televizyon fikrini istişareye açmış. O gün Irmak TV doğmuş. Irmak, Hocaefendi’nin eserlerinde mahviyete ve tevazua karşılık gelen bir kelime. Sargın, “Irmağın yüzü yerdedir ama her yere hayat götürür.” diyor.

Irmak TV için yaklaşık bir yıl hazırlık yapılıyor. Televizyonlaşma aşamasında bir danışma ekibiyle yola çıkılıyor. Bu ekipte Süleyman Sargın’ın özellikle teşekkür ettiği tanıdık isimler var. “Ekrem Dumanlı, Mahmut Nedim Hazar, Abdülhamit Bilici, Kerim Balcı, Veysel Ayhan, Mehmet Gündem…”

Irmak, kendi mecrasında akacak

Güzel niyetlerle yola çıkılıyor ama televizyonculuk zor ve meşakkatli bir iş. Gazetede iki kişiyle kotardığınız işi burada on kişiyle yapıyorsunuz. Hakeza radyoda beş altı kişi istihdam etmek yayın için yeterli oluyor. Televizyonun tek geliri ise reklam… Sargın, “Zaman içerisinde giderlerimizi dengeleyecek bir gelir oluşturma gayretimiz olacak. Ama reklam alma konusunda çok da hırslı ve ısrarcı olmayacağız. Reklam alırsak da çok seçici olacağız. Yayın içeriğiyle reklam çelişmeyecek.” ifadesini kullanıyor. Irmak TV bir yıla yakın test yayını gerçekleştirdi. Şimdi bütün dijital platformlarda, uyduda ve internette var. Bu da yaklaşık televizyon izleyicisinin yüzde 85’ine ulaşılması anlamına geliyor.

Peki içerikte neler olacak? Televizyonun esas rengini, ana unsurunu Fethullah Gülen Hocaefendi’nin onlarca yıldır verdiği vaazlar-konferanslar, hutbeler, sohbetler oluşturacak… Hatm-i şerifler, Cevşenler, Kulûbu’d-dârialar, Kırık dilekçeler, tesbihatlar ve Hak dostlarının dillerinden düşürmediği dualar, farklı saatlerde ekrana gelecek. Yine aileye hitap eden sabah kuşağı programları, çocuklara dinî bilgi veren çizgi filmler, ilahiler… Irmak TV kendi ürettiği belgesel filmleri ekrana taşıyacak. Bunlar arasında iki proje dikkat çekiyor. Biri Çağın Muhacirleri, diğeri de Hizmet Anneleri. Ashab-ı Kiram’dan günümüze kadar mânâ âleminin yıldızlarının hayatları, hizmet düşünceleri ve eserleri dile getirilecek. Yine hadis okumaları, Risale-i Nur okumaları, evleri bir dersliğe çevirecek. Irmak TV diğer televizyon kanalları gibi haber sunmayacak, güncel aktüel programları yapmayacak, şu aşamada herhangi bir dizi film de yayımlamayacak. Irmak, kendi mecrasında akmaya devam edecek.

Süleyman Sargın son olarak özellikle bir hususun altını çiziyor. Benzer içerik üreten televizyonlara refik olarak geldiklerini vurguluyor: “Allah’a binlerce defa hamd ü sena olsun ki ülkemizde dinî ve kültürel yayın yapan değerli televizyonlar var. Ve onların her birinde fevkalade güzel programlar yapılıyor. Irmak onlara kardeş olarak geliyor; rakip olarak değil. Onların ayak izlerini başına taç yaparak yürüyecek, hiçbir rekabete ve tenâfüse girmeden.”

yazının tamamı

Irmak Tv

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: