Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

“Çocuklarımın 3’ü de Türk okulunda eğitim alıyor”

Posted by HacıAta 11 Nisan 2013

Dışişleri Bakanı Coulibaly: “Ülkemde uzun yıllardır Türk okulları faaliyet gösteriyor. Çocuklarımın 3’ü de Türk okulunda eğitim alıyor”

Mali Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, ülkesinde uzun yıllardır Türk okullarının faaliyet gösterdiğini belirterek, “Çocuklarımın 3’ü de Türk okulunda eğitim alıyor” dedi.

Malili Bakan Coulibaly, ülkesinde uzun yıllardır Türk okullarının faaliyet gösterdiğini ifade ederek, çocuklarının 3’ünün de Türk okulunda eğitim gördüğünü bildirdi.

“Çocuklarımı buraya gönderme sebebim, başlangıçta, evime yakın olmasıydı. Ama okulların müfredatıyla ilgili de araştırma yaptım. Bu okullarda hem Mali’ye özgü hem de uluslararası programlar uygulandığını öğrendim” diye konuştu.

Çocukların bu okullarda küçük yaştan itibaren Türkçe ve İngilizce öğrenebildiğini anlatan Coulibaly, “Resmi dili Fransızca olan bir ülkede başka diller öğrenme olanağı çok güzel. Bugün çocuklarım Türkçe sayabiliyor, Türk şarkıları söyleyebiliyor” ifadelerini kullandı.

Coulibaly, diğer okullarda öğretilmeyen pek çok konunun Türk okullarının müfredatına dahil olduğunu aktardı.
“Çözüm süreci ilham kaynağı”

Çözüm sürecini yakından izlediğini belirten Coulibaly, ülkelerinde de benzer sorunla karşı karşıya olduklarını hatırlattı.

Konuk Bakan, “Türkiye’den öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Toplumlar arasındaki diyalog sorunları, birçok ülkede yaşanıyor. Tüm dostlarımızdan bu konuda öğreneceğimiz şeyler var. Türkiye’nin deneyimleri bize ilham kaynağı olabilir” dedi.

Türkiye’nin, ilgiyi hak eden ekonomik ve toplumsal kalkınmayı başardığını vurgulayan Coulibaly, Mali’nin de başta tarım ve enerji olmak üzere pek çok sektörde potansiyeli bulunduğunu, ayrıca, bilgi ve beceri kazanması gereken geniş insan kaynağına sahip olduğunu anlattı.

Coulibaly, “Kalkınma sorunlarımızı çözmede Türkiye’nin başarıları bizim için ilgiye değer. Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Mali’de son durum

Mali Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, Mali’de yaşanan terör olayları ve Fransa’nın ocak ayında gerçekleştirdiği askeri müdahale sonrasında gelinen son durumla ilgili bilgi verdi.

Coulibaly, Mali’nin kuzeyindeki iki şehrin, terörist gruplardan kurtarıldığını ama hala asimetrik saldırılara maruz kalındığını belirterek, zaman zaman intihar saldırıları yaşandığını söyledi.

Ülkedeki silahlı isyancı gruplarla siyasi uzlaşma arayışları sürürken olayların hızla tırmanması sonucu dışarıdan yardım istemek zorunda kaldıklarını anlatan Coulibaly, “İsyancı gruplar ağır silahlarla mücehhezdiler ve Mali’de cumhuriyeti ve demokrasiyi yıkmak konusunda kararlıydılar. Şu anda bu tehdidi bertaraf etmekte önemli mesafe katetmiş durumdayız” diye konuştu.

Mali’de istikrarı sağlamak üzere Birleşmiş Milletler’in (BM) de askeri güç oluşturmakta olduğunu ifade eden Coulibaly, bu güçle terörden etkilenen bölgelerde yeniden yönetimin sağlanacağını, toplum hizmetlerinin verilmeye başlanacağını, mültecilerin de evlerine dönmesine yardım edileceğini anlattı. Coulibaly, bu gücün çeşitli ülkelerden 10 bin asker içereceğini kaydetti.

Tieman Hubert Coulibaly, BM gücüne paralel Mali ve Fransız askerlerinden oluşan bir “saldırı gücü”nün de ülkenin kuzeyinde hala etkinliğini sürdüren terör gruplarıyla aktif mücadele edeceğini aktardı.
“Ana hedef, Mali’ye demokrasiyi getirmek”

Mali’nin temmuz ayındaki seçimlere hazırlandığını belirten Coulibaly, önce devlet başkanı, birkaç hafta sonra da parlamento seçimi yapılacağını bildirdi.

Coulibaly, “Ana hedefimiz Mali’ye demokrasiyi geri getirmek. Yeni bir devlet başkanı ve yeni bir hükümet, uluslararası toplumun Mali’ye yardım etmesini kolaylaştıracaktır” ifadesini kullandı.

Mali Dışişleri Bakanı Coulibaly, uluslararası toplumun, Mali’nin ekonomisini, altyapısını ve topluma yönelik hizmetlerini yeniden inşa etmesiyle de ülkede sürdürülebilir barışın kurulabileceğine inandığını dile getirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: