Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

“Fethullah Gülen, örnek olarak kime bakmamız gerektiğini hatırlatıyor.”

Posted by HacıAta 15 Nisan 2013

Saraybosna Üniversitesi ile Hira Dergisi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Siyeri Nebi Perspektifinden İdeal İnsan ve İdeal Toplum Konferansı’ Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da başladı. Bristol Otel’de gerçekleştirilen konferansın ilk oturumu ‘Sonsuz Nur perspektifinden insan’ oldu. Konuşmacılar, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin sünnet çerçevesinde insanlığın fikri bunalımlarına yol gösteren onlarca esere imza attığını, dünyanın dört bir yanında açılan eğitim kurumlarını teşvik ederek, ideal insan yetişmesine öncülük ettiğini kaydetti. Alimlerin görüşleri özetle şöyle:

Prof. Dr. Semir Budinar: Bugün insanlık, Peygamber Efendimiz’in insanlığa rahmet olarak indiği dönemdeki gibi cahiliye dönemi sorunlarıyla uğraşıyor. Şimdi bireysel ve toplumsal olarak Efendimiz’le irtibatımızı tekrar gözden geçirmeliyiz. Dinimizi onun gibi mi yaşıyoruz? Fethullah Gülen Hocaefendi, Efendimiz’in hayatını teori ve pratikte yaşamamız için yapacaklarımızı anlatıyor. Örneğin Sonsuz Nur’da Efendimiz’in yaşadığı dönem ve toplumdaki psikoloji ve olayları çok net ortaya koyuyor. Hizmet hareketinin ortaya koyduğu tecrübe İslam ümmeti için yaşayan yeni örnek.

Zenitsa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefik Kurdiç: Modern dünyanın bize yüklediği bütün yüklere rağmen, kendimizi değiştirmek mümkün. Allah Resulü’nün yolundan giden sahabe efendilerimiz bunu başardı. Bugün onların sahip olduğu Kur’an ve sünnete biz de sahibiz. Peki neye ihtiyacımız var? Tabii ki Efendimiz’e (sas) ve onun yolunun doğru hayata geçirilmesine. Hâlâ hayatımızda cahiliye düşüncesi var. Bunu ortadan kaldırmanın yolu Efendimiz’in davasına geri dönmektir. Peki nasıl dönülecek davaya? Fethullah Gülen’in İrşad Ekseni kitabında bunların cevabını buluyoruz. Mutlaka bu gözle onun kitapları tekraren okunmalı.

Cezayirli Prof. Dr. Muhammed Babaammi: İslam’ı teoriden pratiğe geçirmeli, yaşanır kılmalıyız. Kur’an ve sünnet değişmedi. Biz pratik yapma gücümüzü yitirdik. Şimdi harekete geçmeli ve bir kozmik misyon tanımlamalıyız. Fethullah Gülen Hocaefendi geçmişteki dersleri bugün yaşanır hale getirdi. Onun fikirlerini bu yüzden dikkatle izlemeliyiz.

Dubai Üniversitesi Öğretim Görevlisi İbrahim Beyumi: Dünyanın dört bir yanında hizmet yarışı yaşanıyor. İlim, ruh ve aksiyonu birleştiren insan modelini dünyanın dört bir yanında açılan okullardan yetişen gençlerde görüyoruz.

Sema Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan: Efendimiz, insana, meleklerin üstünde bir makama çıkabileceğini göstermiştir. Fethullah Gülen Hocaefendi de bu sünnetin takipçisi olarak eğitim ile her alanda Efendimiz’in ortaya koyduğu bu gayeye ulaşacak nesiller yetiştirilmesini istiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: