Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Vali Coş: Türkçe Olimpiyatları, bir medeniyet projesidir

Posted by HacıAta 21 Mayıs 2013

Türkçe Olimpiyatları Adana Etkinliği, 2 Haziran Pazar günü yapılacak. Adana Valiliği ile Beyaz Yaka Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin resmi sponsorluğunda gerçekleştirilecek etkinlik öncesi düzenlenen toplantıda konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, Türkçe Olimpiyatları’nın bir medeniyet projesi olduğunu söyledi.

Seyhan Otel’deki toplantıda söz alan Vali Hüseyin Avni Coş, bu seneki kutlamalara 140 ülkeden 2 bin öğrencinin katılacağını belirtti. Vali Coş, “Her yıl ayrı şekilde devam eden bu sirkülasyon sayesinde binlerce, onbinlerce, giderek yüzbinlere ulaşan bu festivale katılan öğrenciler sayesinde dünyanın dört bir yanındaki kültür ocaklarımız, okullarımız sayesinde insanlar, öğrenciler barışı konuşuyor, sevgiyi konuşuyor, dostluğu öğreniyor ve aynı zamanda bunun ortak dili olarak da Türkçeyi kullanıyor. Bu öğrenciler arasındaki hemen hemen tek ortak nokta Türkçe bilmeleri. Artık Türkçenin dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yerini alması bu sayede mümkün olacak.” dedi.

“ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİNİN ÜZERİNE ULAŞMA HEDEFİ BU TÜR ÇALIŞMALARLA DESTEKLENEBİLİR”

Türkiye’nin yurt dışında daha iyi bilinmesi, her alanda daha güçlü ve büyük olabilmesinin devletin yapmış olduğu çalışmaların sivil toplum inisiyatifli bu tarz projelerle desteklenerek olabileceğinin altını çizen Vali Coş, “Büyük Atatürk’ün çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine ulaşma hedefi de ancak bu tür çalışmalarla desteklenebilir. Yoksa sınırlarımızın içine kapanarak, kafamızı kuma gömerek, dünyadan bihaber kalarak insanların bizi tanımasını, bilmesini, kendi kendimizle avunarak, kendi kendimize çeşitli şekillerde belki kandırarak büyük Türkiye’yi kuramayız. O yüzden muhakkak ki dünyanın her tarafına ulaşmamız, dünyanın her tarafında sesimizin ulaşması, kültürümüzün bilinmesi, dilimizin konuşulabilmesi lazım. Bu da ancak Türk okulları sayesinde, o okullarda okuyan öğrencilerimiz sayesinde ve bu öğrencilerimizin de geleneksel olarak artık Türkiye’de buluşarak bir dostluk, barış, kardeşlik zirvesi şeklinde gerçekleşen ve bütün dostluk söylemlerinin, kardeşlik türkülerinin Türkçe olarak ifade edildiği bir buluşma, festivalle taçlanıyor olması, bunun Anadolu’nun sadece birkaç merkezinde değil, 50’yi aşkın ilde yaygınlaşması, bu buluşmaların insanımızın ayağına da gitmesi, onların bu çalışmalardan, hizmetlerden haberdar olması, bu çalışmaların arkasında topyekûn Türk milletinin olması fevkalade önemlidir.” diye konuştu.

Beyaz Yaka Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Çiftçi ise 2003 yılından beri düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’nın bu yıl Uluslararası Dil ve Kültür Festivali adı altında 1–16 Haziran tarihleri arasında yapılacağını söyledi.

Festivale 140 ülkeden 2 bin finalist öğrencinin katılacağını ifade eden Çiftçi, festivalin ‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganıyla yurt genelinde 56 il, 100 sahnede yapılacağını vurguladı. Beş kıtadan dili, dini, rengi farklı 2 bin öğrencinin şarkı, şiir, dil bilgisi, yazma ve güzel konuşma, halk oyunları, tiyatro gösterileri ve kısa film gibi 19 farklı kategoride hünerlerini sergileyeceğini anlatan Çiftçi, “Adana’ya 20 ülkeden 70 öğrenci gelecek. Şarkı, şiir, folklor ve özel beceri gösterileri sunacaklar. Gecenin sunuculuğunu İlker Gültekin’in yaparken, programa 50 bin kişinin katılacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: