Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

‘Türk okullarında okuyanlar Türk dostu olarak yetişiyor’

Posted by HacıAta 28 Mayıs 2013

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Dünya genelindeki Türk okullarında okuyan yabancı öğrenciler Türk dostu olarak yetişiyor. Türkiye’yi seviyor.” dedi.

Sütlüoğlu, Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 11. düzenlenecek olan Dil ve Kültür Festivali’nin, 1 Haziran’da Rize’de yapılacağını ve şehirde şimdiden olimpiyat heyecanı yaşandığını söyledi.

Türkçe Olimpiyatları’nın dünya çapında çok önemli ve güzel bir organizasyon olduğunu ifade eden Sütlüoğlu, “Ülkemizin ve Türkçemizin tanıtımı açısından bizlere çok şeyler katıyor. Bu yıl 140 ülkeden 2 bini aşkın öğrenci ülkemize gelecek ve o çocuklarla Türk insanı kaynaşacak. İlimizde bu yıl olimpiyatların ikincisini yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Geçen yıl stadyum tamamen dolmuş stadyuma giremeyerek kırılanlar olmuştu. İlimize de ciddi manada katkıları olacak bir organizasyon. Bu heyecanı bir kez daha yaşayacak olmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

Türkçenin Afrika’da, Asya’da ve diğer kıtalarda konuşulmasının kendileri açısından gurur kaynağı oluşturduğunu dile getiren Sütlüoğlu, “Dünya genelindeki Türk okullarında okuyan yabancı öğrenciler Türk dostu olarak yetişiyor. Türkiye’yi seviyor. Bu öğrenciler çok nitelikli olduklarından eğitim hayatlarından sonra ülkelerinde çok önemli noktalara gelecekler. Ülkelerinde önemli konumlara geldiklerinde Türkiye ile siyasi, ekonomik ve diğer ilişkilerini sıcak tutacaklar. Yurtdışı incelemelerimize gittiğimizde bu okulların bizlere katkılarını görebiliyoruz. Türkçe Olimpiyatlarının yapılmasında emeği geçenleri kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Rize Yeni Şehir Stadyumu’nda 1 Haziran Cumartesi günü saat 20.30’da yapılacak olan etkinliğe 25 ülkeden 90 öğrenci katılacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: