Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

  • @haciata

  • Reklamlar

Abdullah Gül, Türk Üniversitesi’nin temelini attı

Posted by HacıAta 30 Mayıs 2013

Türkmenistan’da resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile birlikte Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin yeni kampüsünün temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyareti çerçevesinde dostluk ve kardeşliğin müstesna bir sembolü olacak Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin yeni kampüsünün temelini, Berdimuhamedov ile birlikte atmaktan çok büyük mutluluk ve memnuniyet duyduğunu söyledi.

Yeni kampüsünün temelini attıkları Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi’nin milli şuurun pekişmesine ve sahip olunan ortak medeniyetin ilerlemesine katkı yapacağını söyleyen Gül; “Yeni Uluğbegler, Kaşgarlı Mahmut ve Mahtumkuluların yetişmesini canı gönülden arzu ediyoruz. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler, son yıllarda her alanda mükemmel bir seyirle takip etmektedir.

Kadirli doğanımın(Berdimuhamedov) dirayetli liderliğinde bu ilişkilerimiz altın çağını yaşamaktadır. Bu ilişkilerimizi her alanda yaymakta kararlıyız. Şüphesiz ki, bu alanlardan birisi de eğitim, bilim, kültür alanıdır. Eğitim herşeyin başıdır. En iyi yatırım eğitime yapılan yatırımdır. En iyi sermaye de beşeri sermayedir. Uluslararası Türk-Türkmen Üniversitesi gibi Aşkabat’ta Milli Eğitim Bakanlığımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın kurduğu okullar ile Türk ve Türkmen öğrencilerin bir arada okuduğu güzide eğitim yuvaları olarak geleceğimizin nesilleri yetiştirilmektedir. Türkiye’de de 7 binden fazla Türkmen öğrenci tahsil görmekte.” diye konuştu.

Berdimuhamedov da konuşmasında, Uluslararası Türk-Türkmen Üniversitesi’nin ülkesinin en saygın üniversitelerinin biri olduğunu belirterek, eğitim alanındaki en büyük ortaklarının başında Türkiye’nin geldiğini söyledi.

Gül ile Berdimuhamedov temel atma töreninden önce halk oyunları gösterisini izledi. Daha sonra liderler Uluslararası Türk-Türkmen Üniversitesi’nin yeni kampüsünün temelini atarak, ilk harcı koydular. Temel atma töreninin ardından Gül ile Berdimuhamedov tören alanından ayrıldı.

1994 yılında Başkent Eğitim Şirketi’nin açtığı ve yaklaşık 2000 öğrencinin öğrenim gördüğü Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi yetiştirdiği çağdaş, dünya ile iletişim kurabilen, üretken gençler ile kısa zamanda adından söz ettirmeyi başardı.

Eğitim, siyaset, ekonomi gibi alanlarda akademik yayınlar çıkaran, uluslararası konferans ve sempozyumlar düzenleyen Türkmen-Türk Üniversitesi, Türkmenistan’ın sosyal, siyasi ve kültürel alanları ile ilgili bilimsel araştırmalar yaparak, ülkenin dışa açılan penceresi olarak görülüyor. 3 fakülte ve 11 bölümü olan UTTÜ, bugüne kadar 3 bin mezun verdi.

Üç dilde eğitim veren tek üniversite olan UTTÜ’nün, şu anki kampüsü 6.5 hektar alana kurulu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: