Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

“Bismillah. Tevekkeltü Alellah”

Posted by HacıAta 03 Haziran 2013

Abdullah Aymaz Hepiniz evlat kokuyorsunuz

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında İzmir’de düzenlenen Kültür Şöleni’ni ziyaret eden Mali Kültür Bakanı Bruno Maiga, kültürlerarası diyalog ve kaynaşma adına arzulanan bir tablo olduğunu söyledi.

Maiga, “Festival, kültürlerarası diyalog ve kaynaşma adına çok ihtişamlı bir etkinlik.” dedi. Bu tür etkinliklerin insanlık adına gerekli bir tablo olduğunu belirterek, “Dünyanın değişik ülkelerinden, özellikle ülkemiz Mali’den de ciddi bir katılımın olması çok sevindirici. Dünya barışı adına arzulanan bir tablo. Emeği geçenleri tebrik ediyor, bu çeşit güzel etkinliklerin devamını diliyorum. Gerçekten çok anlamlı ve olması gereken bir etkinliğe şahitlik ediyoruz.” diye konuştu.

Bu yıl katılan ülkelerin isimleri şöyleydi: Afganistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Irak, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moğolistan, Moldova, Pakistan, Tacikistan, Azerbaycan, Azb. Nahçıvan Ö.C., Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, R. F. Tataristan Ö.C., Türkmenistan, Ukrayna Kırım Ö.C., Almanya, Avusturya, Belarus, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Danimarka Grönland, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Yunanistan, Angola, Benin, Burkina Faso, Çad, Demokratik Kongo C., Ekvator Ginesi, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Güney Afrika Cum., Kamerun, Kenya, Kongo Cumhuriyeti, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cum., Senegal, Somali, Sudan, Tanzanya, Tanzanya Zanzibar, Togo, Uganda, Zambiya, Zimbabve, Bangladeş, Birleşik Arap Emir., Brunei Sultanlığı, Cezayir, Chinese Taipei, Endonezya, Fas, Filipinler, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Kamboçya, Kuveyt, Laos, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mısır, Myanmar, Nepal, Papua Yeni Gine, Singapur, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Suriye, Tayland, Tunus, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Galler, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, İngiltere, İskoçya, İzlanda, Kanada, Kolombiya, Kuzey İrlanda, Meksika, Panama, Paraguay, Peru, Şili, Venezuela, Yeni Zelanda…

Bu şölende çok renkli görüntüler ve kulağa hoş gelen, enteresan, ilgi çekici bir o kadar da manalı olaylar da vardı…

Bunlardan bir tanesi hem gözlere, hem kameralara hem de yüreklere seslendi. Evet bu 60-70 yaşlarında bir anne. İki erkek evladı, gurbete, yurtdışında hizmete okullarda çalışmak üzere öğretmen olarak gitmişler. Anne evlâtlarını kınalı kuzular gibi bağrına basmış ve görevlerine uğurlamış. Geride kalan kızcağızı da mezun olup öğretmen olunca, çevresindeki akraba, konu komşu ve dostları, teyzemize, “Bu kızını da gönderirsen, ilerde sana kimse bakmaz, yapayalnız kalırsın ortalıkta… Bırak buralarda öğretmenlik yapsın.” demişler. Lâkin annemiz kızını da göndermiş oralara. Bu şölen vesilesiyle fuar alanına koşan anne, evlâtlarıma sarılıp öperim, hasret gideririm diye gelmiş lakin oralarda önemli hizmetlere koşturan evlâtları yerine; evlâtlarının öğrencileri gelmiş şölene. Anne evlâtlarının öğrencileriyle görüşünce, hem anne hem de öğrenciler gözyaşlarına boğuldular. Anne onlara sarılarak ve tarihi bir söz söyledi: “Hepiniz evlât kokuyorsunuz…”

Yine bir diğer önemli olay da Türkiye standında yaşandı. Türkiye standını aydınlatan büyük tepe ışıklarından birisi büyük bir gürültüyle, standın tam ortasına düştü. Çok şükür bir sıkıntı ve kaza olmadı. Lâkin, hakikaten ölümcül dahi olabilecek derece bir düşüş söz konusuydu. Stanttaki insanlar bir ara duraksadıktan sonra hemen o düşeni yerden kaldırmak üzere hamle yaptılar. Kaldırdılar. Kaldırdıklarında tam düşen yerde bir küçük kâğıt parçası üzerinde bir yazı buldular. Yazıda, “Bismillah. Tevekkeltü Alellah” yazmaktaydı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: