Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

“Türkiye’deki dinamizm sadece bize kazandırmıyor, bizi ülkemiz adına teşvik de ediyor.”

Posted by HacıAta 21 Haziran 2013

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) bu yıl 18’incisini düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü zirvesi bereketli geçti. İkili görüşmelere katılan bin 500’ü aşkın yerli üreticiye, 130 ülkeden gelen bin 428 yabancı işadamından talep yağdı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “Bir haftada 1 milyar doları aşacak anlaşmalara imza atılmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu’nun (TUSKON) bu yıl 18’incisini düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü zirvesi milyar dolarlık ticari alışverişe köprü oldu. Dünyanın her yerinden Türk üreticilere sipariş yağdı. İstanbul Fuar Merkezi’nde önceki gün başlayan zirve dün 1.428’i yabancı olmak üzere 3 bin işadamının ikili görüşmeleriyle devam etti. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bir haftalık süreçte 1 milyar doları aşacak anlaşmalara imza atılmasını beklediklerini açıkladı.

Sadece ticaret köprüsünün ikinci günü olan dün yapılan anlaşmalar zirvede oluşacak ticarî büyüklük hakkında ipucu verdi. Filipinler-Türkiye Ticaret Odası Başkanı İrfan Kalabulut, Filipinli Topasho şirketinin 3 milyon dolarlık bir inşaat malzemesi sipariş ettiği bilgisini verdi. 70 alt şirketi olan Topasho, Trabzon Silah Sanayii ile de distribütörlük anlaşması imzaladı. Şirket yenilenebilir enerji alanında da 1,5 milyon nüfuslu Sebu şehrinin caddelerine kurulmak üzere ilk etapta 300 bin dolarlık anlaşmaya imza attı. Şirket, Mihri Kozmetik’in de distribütörlüğünü aldı. Senegal’de 4 bin konut ihalesi alan Teylium firması ise 2 milyon dolarlık inşaat malzemesi siparişi verdi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in verdiği bilgiye göre ticaret köprüsü esnasında Mozambikli bir şirket, 10 konteyner inşaat malzemesi, 300 kamyon için yedek parça ve aksamları sipariş etti. Afyonlu bir firma, 12 milyon Euro’luk 12 Temsa otobüsü sattı. Alfemo Mobilya, Panamalı bir firma ile Latin Amerika bayilik anlaşması imzaladı. Kamerun ve Angolalı işadamları daha çok hükümet ortaklığı ile Aqua Park ve çocuk oyun parkları siparişi verirken, Moğolistan önemli ölçüde inşaat malzemesi ve soba sipariş etti. Moğolistanlı işadamlarının geçen yılki köprüden bu yana toplam 80 milyon dolarlık inşaat malzemesi ve soba siparişi verdiği kaydedildi. Gabon’dan hastane iç donanımları, Demokratik Kongo’dan aylık 15 bin ton çimento ihracatı siparişi alan Türk işadamları, Rus şirketlerine de 8 milyon dolarlık asansör, 4 milyon dolarlık mobilya makinesi sattı. Özbekistanlı işadamları ise 5 milyon dolarlık asansör makinesi talep etti. Burundili işadamları 1 milyon dolarlık laboratuvar malzemesi, yüklü miktarda inşaat demiri satın alırken, Kırgızistanlı işadamları 3 milyon dolarlık inşaat malzemesi talep etti. İnfo Tekstil ise sadece Moğolistan’a 5 milyon dolarlık iş elbisesi satımı için ön anlaşma imzaladı. TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay’a göre ticaret köprüsünün sadece bir yıldaki ekonomik etkisi 1 milyar doları aşıyor.

Doğuş’la anlaşabiliriz

Senegal’in en önemli şirketlerinden CCBM’nin Kurumsal İlişkiler Müdürü Nelly Ndiaye, Doğuş Holding ile bankacılık sektörü üzerinde anlaşma yapabilmek için görüştüklerini söyledi. Doğuş Holding ile TUSKON sayesinde tanıştıklarını kaydeden Ndiaye, ticaret köprüsü esnasında güneş panelleri, konut malzemeleri satın almak için de ön anlaşmalar yaptıklarını belirtti.

2,5 milyon dolarlık çocuk parkı sipariş etti

Güney Afrikalı işadamı Solomon Letsatsi, 2,5 milyon dolarlık çocuk parkı siparişi verdi. Letsatsi, bir Türk şirketi ile yaptığı anlaşmayı Güney Afrika hükümetinin de desteklediğini kaydederek, “Bu yatırımlarımız çeşitlenerek sürecek, çünkü Türkiye’deki dinamizm sadece bize kazandırmıyor, bizi ülkemiz adına teşvik de ediyor.” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: