Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

Vedat Bilgin “Bizimki Türkçe sevdası”

Posted by HacıAta 24 Haziran 2013

“Türkçe Olimpiyatları” Türk okullarının başarısını gösteren, Türkçe’nin ve kültürümüzün yeni dünya sisteminde bir barış ve kültür dili olarak gelişmesi için hem doğru bir yöntemin ürünüdür hem de büyük bir potansiyelin harekete geçirilmesidir.

Bugün dünyanın hangi kıtasına, hangi ülkesine gidilirse gidilsin, Türkçe’nin öğretildiği okullara, o okullarda yetişmiş insanlara rastlamak, onların üzerinden Türkiye’yle, sivil insanların, sivil sektörün ilişki kurduğunu görmek, başlı başına, bir kültürün küresel etki alanındaki varlığını hissetmek anlamına gelmektedir.

Türkçe’nin yayılması, sadece biz Türkler’e değil, akraba kültürlere ve medeniyet coğrafyamıza yeni bir ilişki ağını kurma ve gelişme imkanını sunmaktadır. Bu durum, Balkanlar’dan Anadolu’ya, Ortadoğu’dan Orta Asya’ya kadar, bütün ortak kültür alanları için, küreselleşmenin imkanlarıyla Türkçe üzerinden yeniden bir etkileşim kurulmasını sağlayarak, başka kültürlerle de diyaloğun gelişmesine katkı yapacaktır.

Türkçe’nin sınırları

Türk dilinin okutulup, öğretilmesi ve dünyaya yayılmasına hizmet etmek, Türkçe bilincine sahip olmayı gerektirir. Bu aynı zamanda, Türkçe’nin yeni nesillere düzgün bir şekilde aktarılması, Türkçe’nin bütün zenginliğiyle bu topraklarda yaşatılması konusunda, duyarlı olmayı da gerekli kılmaktadır.

Türkçe konusunda gösterilen duyarlılığın yaygınlaşması, toplumsal bir niteliğe kavuşması çok önemlidir. Siyasetçi Ekrem Erdem Bey, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği etrafında yaptığı çalışmaların yanı sıra “Bizimki Türkçe Sevdası” başlığını taşıyan güzel kitabıyla da bu konuda örnek bir davranışta bulunmaktadır.

Erdem kitabında, Türkçe’nin sadece iletişim zenginliğine sahip bir dil olmadığını, dünün birikimini bugüne ve yarına taşıyan bir kültür üreticisi ve taşıyıcısı olduğunu belirterek, bir topluluğu milletleştiren ve büyük bir medeniyet kurucusu yapan, zengin bir kaynak niteliği arz ettiğini de ortaya koymaktadır.

Türkçe bilincine sahip olmak ve Türkçe’nin küresel çağda, bir kültürlerarası etkileşim imkanı olduğunu görmek, bunu bir anlamda Türkçe bayramına ve şölenine dönüştürmek, Türkçe’nin gelişmesine hizmet ettiği kadar kültürlerarası iletişime de Türk kültürünün evrensele açılmasına da katkı yapacaktır.

yazının tamamı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: