Hacı Ata

Hocaefendi: 35 sene arkadaşlığımız var, Beni incitecek hiçbir şey söylemedi

17. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’nda 6 altın kazanıldı

Posted by HacıAta 26 Haziran 2013

Antalya’da düzenlenen 17. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden öğrenciler 6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Türkiye, 19 ülkenin katıldığı olimpiyatlarda madalya sıralamasında birinci, puan sıralamasında ise ikinci oldu.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı organizasyonuyla yürütülen 17. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’nda, 19 ülkeden 11-15 yaş aralığında 115 öğrenci Sonlu Matematik, Geometri, Sayılar Teorisi, Analiz ve Cebir alanlarında ter döktü. Olimpiyatın Akademik yöneticiliğini Doç. Dr. Azer Kerimov, Problem Komitesi Başkanlığını ise Dr. Okan Tekman yaptı.

Türkiye A takımından Ahmet İleri, Ömer Avcı, Enes Faruk Çona ve Mehmet Ali Şimşek altın; İlker Can Çiçek ve Ömer Yılmaz gümüş madalya kazanırken; B takımından Feyza Duman ve İhsan Mert Atalay altın, Hakan Sivük, Feyza Yavuz ve İbrahim Aşık gümüş ve Osman Berke Çankaya bronz madalya kazandı.

Türkiye A takımı, 4 altın ve 2 gümüş madalya ile madalya sıralamasında birinci ve puan sıralamasında ise Romanya’dan sonra ikinci olurken, Türkiye B takımı puan sıralamasında üçüncü oldu. Yarışmanın birinciliğini Feyza Duman, Romen öğrenci Ploscaru Ioan-Laurentiu ile paylaştı.

Genç Balkan Matematik Olimpiyatlarında derece alan öğrenciler burada kazandıkları bilgi birikimi ve tecrübeyle sonraki yıllarda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Bu öğrenciler, Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda derece almaları durumunda ise 20 bin TL’yi bulan para ödülleri, ilgili alanlarda devlet üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı ve lisans eğitimleri boyunca aylık bin TL burs gibi imkanlar kazanıyor.

Genç Balkan Matematik Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden öğrenciler, bugüne kadar 27 altın, 30 gümüş ve 23 bronz madalya kazandı. Türkiye’nin ilk kez 2003 yılında İzmir’de ev sahipliğini yaptığı Genç Balkan Matematik Olimpiyatları, ilk kez 1997 yılında Yugoslavya’da düzenlendi. 11 balkan ülkesinin yanı sıra dünyanın çeşitli coğrafyalarından misafir ülkelerin katılımıyla 17 yıldır devam eden olimpiyatlarda, katılımcı ülkeler takımlarını, kendi seçim kriterlerine göre ulusal matematik olimpiyatları sonucunda belirliyor ve madalya alan öğrencilere verilen ödüller de ülkelere göre farklılık gösteriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: